Van baggerslib naar mangrovebos
Het idee achter Aquaforest is even simpel als krachtig: gebaggerd materiaal uit de haven van Guayaquil in Ecuador wordt getransformeerd tot 50 hectare nieuw mangrovebos. Een wereldprimeur op deze schaal.
Waarom is dit zo belangrijk? Mangroves slaan tot vier keer meer CO₂ op dan tropische wouden, beschermen kusten tegen erosie en zijn hotspots voor biodiversiteit. Maar sinds 1980 is de helft van Ecuador's mangroves verdwenen. Door baggerspecie te hergebruiken voor natuurherstel maken we de aanpak economisch haalbaar.
Onze rol: meten is weten
Binnen het consortium, onder leiding van Jan De Nul, specialiseren we ons in mariene duurzaamheidsstudies en natuurinclusief ontwerp. We berekenen de CO₂-voetafdruk van verschillende scenario's, analyseren ecosysteemdiensten en ontwikkelen monitoringstrategieën.
"Het hergebruik van baggerspecie en andere eco-engineering technieken versnelt het natuurlijke sedimentatieproces", legt onze Project Manager Blue Economy Mathieu Wille uit. "Maar je moet exact de juiste condities creëren om mangrove succesvol te laten groeien: sedimentsamenstelling, overstromingsregimes, drainage. Onze partners volgen nu alles verder op - van CO₂-opslag tot vogelbestanden en andere fauna. Dit 'living lab' levert data die we globaal kunnen toepassen."
Resultaten die verwachtingen overtreffen
Na zes maanden monitoring zijn de cijfers indrukwekkend:
- Meer dan 30.000 mangrovebomen groeien succesvol - drie keer sneller dan het mondiale gemiddelde
- 20 vogelsoorten waargenomen, waaronder twee bijna-bedreigde soorten
- 20 soorten ongewervelde dieren geïdentificeerd
Dubbele nominatie: ook North C Neutral in de prijzen
We waren dit jaar dubbel genomineerd. Naast de publieksprijs voor Aquaforest dong ook ons project North C Neutral mee. Deze digitale planningstool voor de Noordzee - ontwikkeld met ORG, Permanent Modernity en Ortelius - brengt ecologische, economische en sociale belangen in balans. Het project was genomineerd in de categorie 'Blue Innovation Swell' voor samenwerkingsprojecten. We grepen net naast de prijs, maar zijn trots op de nominatie.
Samenwerking maakt het verschil
Het succes van Aquaforest is het resultaat van intensieve samenwerking. Naast Jan De Nul Group als coördinator werken we samen met South Pole, Haedes, ESPOL (Ecuador), Universiteit Antwerpen, Vrije Universiteit Brussel en de lokale NGO Fundación Calisur. Het project ontvangt financiële steun van de Vlaamse overheid via het Flanders International Climate Action Programme en van IUCN via de Blue Natural Capital Financing Facility.
De Blue Innovation Awards, georganiseerd door De Blauwe Cluster, zetten jaarlijks vernieuwende projecten in de maritieme sector in de kijker. Bedankt aan iedereen die op ons stemde!
Lees meer over de Blauwe Economie
Compenseer je CO2-uitstoot in de Blue Economy